گشادی واژن در سزارین

۱- آیا عمل جراحی سزارین نسبت به زایمان طبیعی کمتر باعث گشادی واژن می شود؟
۲- ترمیم واژن چیست و چه روش هایی دارد؟
۳- جراحی های ترمیمی بعد از زایمان چیست؟

آیا عمل جراحی سزارین نسبت به زایمان طبیعی کمتر باعث گشاد شدن واژن می شود؟
خیر.
خیلی از مادرهای عزیز برای همین که تروما و آسیب کمتری به بافت واژن وارد شود و به قول خودشان قوام بافت واژن حفظ شود و گشاد نشود از  متخصص زنان ، می خواهند که به جای زایمان طبیعی، سزارین را انجام دهد. خیلی از مامان های عزیز بعد از زایمان یک حس شلی و فقدان حس لذت جنسی را در طی مقاربت دارند.

اون حسی که شما تجربه می کنید به میزان زیادی تحت تاثیر سلامتی بافت و قوام عضلات کف لگن است و در اصل سلامت، شادابی و قوام این عضو است که ایجاد و دوام لذت جنسی بعد از نزدیکی را ایجاد می کند.
در طی دوران بارداری عضلات کف لگن به میزان زیادی به علت اینکه وزن جنین را تحمل کند تحت کشش قرار می گیرد.

متخصص زنان اصفهان | گشادی واژن در سزارین

دکتر فهیمه ثابت ، جراح و متخصص زنان اصفهان ، تاکید دارد که بعد از عمل سزارین واژن از نظر شکل ظاهری مثل قبل به نظر می رسد اما فقط از نظر شکل ظاهری و از بیرون. از درون اما عضلات کف لگن شما همچنان مانند کشی که کشیده می شود توسط باندهای کششی قرار دارد و تا مدت ها شاید ۹ ماه یا بیشتر پس از زایمان چه به روش طبیعی و چه به طریقه سزارین این کشش و شلی وجود دارد. لذا پاسخ این پرسش که آیا بافت واژن از درون هم در سزارین شلی پیدا نمی کند پاسخش اینست که خیر این شلی به علت کشش لیگامان ها مخصوصاً لیگامان ساکرواسپینوس (خاجی-خاصره ای) است و در هر دو روش زایمان سزارین و طبیعی به یک فرم می باشد.
آنچه که ما در سزارین مشاهده می کنیم از بیرون است که صدمه ای نخورده است و آنچه که ما از بیرون مشاهده می کنیم نمی تواند تعیین کننده میزان تنگی واژن باشد.

تنگ کردن واژن به همراه لابیاپلاستی

تنگی واژن در اصل از قدرت کشش عضلات و لیگامان هایی است که دورتا دور کانال واژن را فرا گرفته اند(صرف نظر از متد زایمان طبیعی یا سزارین). بازیابی قدرت کششی عضلات کف لگن پس از زایمان است که تعیین کننده میزان شلی واژن پس از زایمان است.

آنچه از درون بافت واژن را به حالت اولیه برمی گرداند تمرینات و ورزش های لگنی در طی بارداری و پس از آن برای تقویت عضلات کف لگن می باشد. درست است که این عضلات و لیگامان ها و رباط ها با یکسری تمرینات ورزشی کف لگن تا حد زیادی بازیابی می شوند و درست است که با این تمرینات می توان تا حد زیادی بی اختیاری های ادراری و بی میلی و بی حسی جنسی را در طی نزدیکی درمان نمود اما امروزه نتایج شگرف از RF (رادیوفرکوانسی) و لیزر واژن حادث می شود.

حال چه عواملی در گشاد شدن واژن پس از زایمان طبیعی دخیل هستند:

– سایز بچه
– ژنتیک بافت واژن مادر
– آیا در طی بارداری ورزش های لگنی را انجام داده اند برای تقویت عضلات کف لگن.
– چه مدت زمان پوش(خروج از کانال زایمانی) در نوزاد طول کشیده است.
– آیا واکیوم یا فورسیس استفاده شده است؟
– سابقه تعداد زایمان ها‌.

5 راه برای رفعی گشادی واژن

مورد جالب توجه اینست که واژن هم قدرت گشاد شدن(دیلاته شدن) را دارد و هم قدرت انقباض را دارد.
در اینجا ۷ راه برای رفعی گشادی واژن بعد از زایمان(چه طبیعی و چه سزارین) وجود دارد که می تواند لذت سکس قبل از زایمان را به شما بازگرداند.

متخصص زنان اصفهان | گشادی واژن در سزارین

۱– ورزش کگل که جزو بهترین تمرین ها برای تقویت عضلات کف لگن است و چه بهتر است .وقتی این ورزش را در طی بارداری انجام دهید . گویی می خواهید ادرارتان را کنترل کنید. مهم ترین مسئله در این ورزش این است که می توانید آنرا در هر مکان و هر زمان انجام دهید.

بهترین کار جمع کردن(منقبض کردن) و سپس شل کردن(ریلکس کردن) بافت واژن روزی ۳ بار هر بار ۵ دقیقه (۳۰ ثانیه شل و ریلکس کردن واژن ۳۰ ثانیه سفت و منقبض کردن واژن ) است.و بسیار به رفع گشادی واژن کمک می کند.

۲– Leg Raises
این ورزش به این صورت است که از پشت روی کف زمین دراز می کشید .و ساق ها را یکی پس از دیگری بالا می برید. باید مطمئن شوید که در هر بالا و پایین آوردن ساق ها و عضلات کشیده می شوند.

۳- ارگاسم (orgasm)
هیچ می دانید که در طی ارگاسم عضلات کف لگن و واژن ریلکس شده. و سپس منقبض می شود. پس هرچه ارگاسم بیشتر میزان افزایش قوام واژن بیشتر خواهد بود . و هر ارگاسم سبب افزایش تقویت عضلات واژن و کف لگن می شود.

۴- Vaginal lones این تامپون هاشبیه مخروط هستند که وزنه های کوچکی دارند که در ابتدا از مخروط های با وزن کمتر استفاده می شود و سپس وزنه متصل به مخروط افزایش می یابد. این مخروط ها روزی ۲ بار و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه باید توسط مامان های عزیز مورد استفاده قرار گیرند.

۵- تغذیه : استفاده از رژیم های غذایی که حاوی کلاژن هستند مثل ژلاتین- سوپ های حاوی استخوان گوساله در افزایش قوام بافت واژن بسیار موثرند.

مطالب پیشنهادی مرتبط :