روز جهانی مبارزه با سرطان

روز جهانی سرطان . یک روز بین‌المللی مشخص در تاریخ ۴ فوریه برای بالا بردن آگاهی از سرطان و تشویق برای پیشگیری، تشخیص و درمان آن است. روز جهانی سرطان توسط اتحادیه کنترل بین‌المللی سرطان (Union for International Cancer Control) . برای حمایت از اهداف اعلامیه جهانی سرطان هدایت می‌شود. که در سال ۲۰۰۸ پیشنهاد شد. شعار امسال (۲۰۲۲) روز جهانی سرطان در راستای آگاهی‌رسانی در مورد نابرابری‌ها در ارائه خدمات و امکانات درمانی سرطان در سراسر جهان انتخاب شده است.

 چگونه سرطان را مهار کنیم؟

سرطان که امروزه لقب بیماری قرن را به آن داده‌اند. می‌تواند در همه‌ی افراد و در تمامی گروه‌های سنی، جنسیتی، نژادی و قومی اعم از غنی و فقیر رخ دهد و هیچ‌کس از این امر مستثنی نیست.

امروزه سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود . و میزان ابتلا به آن همواره در سراسر دنیا رو به افزایش است. مطابق با آمارهای ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی ([۱]WHO) در سال ۲۰۱۸ حدود ۹ میلیون نفر جان خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده‌اند.

این درحالی‌ است که با به‌کارگیری چهار مؤلفه اصلی کنترل سرطان، شامل پیشگیری از ابتلا. تشخیص به‌هنگام، اقدام به درمان و مراقبت‌های تسکینی، می‌توان از ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها جلوگیری کرده . و آمار مرگ و میر در اثر ابتلا به آن را نیز کاهش داد.

در راستای کنترل سرطان، در سال ۲۰۰۸ اتحادیه کنترل بین‌المللی سرطان ([۲]UICC) چهارم فوریه (۱۵ بهمن ماه) را روز جهانی سرطان نامید. این روز که هر ساله با هدف افزایش آگاهی در مورد سرطان در سراسر دنیا برگزار می‌شود فرصت مغتنمی است تا تمامی دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد جامعه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری تلاش کرده و بدین ترتیب میلیون‌ها نفر از مرگ‌ ناشی از سرطان نجات یابند.

مطالب پیشنهادی مرتبط و خواندنی :

ارتباط با صفحه رسمی دکتر فهیمه ثابت